Harley Davidson XL 883R Roadster
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Harley Davidson.
model : XL 883R Roadster.
On Road Price
Rs. 9,18,700* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | XL 883R Roadster |
| Type: | Cruiser |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 883cc |
| Engine: | Air Cooled, Evolution |
| Maximum Torque: | 70 Nm @ 3750 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Bore: | 76 |
| Stroke: | 96 |
| Valve Per Cylinder: | 2 |
| Chassis Type: | Mild steel; tubular frame |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2245.00 mm |
| Width: | 930.00 mm |
| Height: | 1150.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 260.00 kg |
| Ground Clearance: | 141.00 mm |
| Fuel Tank: | 12.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1520.00 mm |
| Headlamp: | 55-watt low beam, 60-watt high |
| Battery Type: | Sealed, maintenancce-free |
| Battery Voltage: | 12V |
| Battery Capacity: | 12amp |
| Wheel Type: | Cast Aluminium |
| Wheel Size: | 100/90-19 57H - 150/80B16 71H mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Orange, Black, Silver |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | 39 mm |
| Suspension(Rear): | Coil-over; preload dual-adjustable |
| Brakes: | Dual-piston |
| Brakes(Rear): | Single Piston |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
1 comment:
Harley Davidson Xl 883R Roadster is the new bike in Indian market. The handling of the XL 883R is so much smoother than one can ever expect. The bike gives a top speed of 152/kmph.
Harley Davidson Xl 883R Roadster Specifications
Post a Comment