Honda CBR150R
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Honda.
model : CBR 150R
Expected Price
Rs. 1,00,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011 - Launch Delayed
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | CBR150R |
| Type: | Sports |
VERDICT | |
| FOR | Technology Price Looks |
| AGAINST | NA |
OUR RATINGS | |
| Appearance: | |
| Comfort: | |
| Features: | |
| Performance: | |
| Value for money: | |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 149.4cc |
| Engine: | 4-stroke, Single cylinder, 4 valve, PGM-Fi |
| Maximum Power: | 19.5 Bhp @ 10500 rpm |
| Maximum Torque: | 17 Nm @ 8500 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Clutch: | Wet Multi Plate |
| Bore: | 63.5 |
| Stroke: | 47.2 |
| No. of Cylinders: | 1 |
| Valve Per Cylinder: | 4 |
| Chassis Type: | Twin Tube Diamond |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1977.00 mm |
| Width: | 695.00 mm |
| Height: | 1130.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 138.00 kg |
| Ground Clearance: | 185.00 mm |
| Fuel Tank: | 13.10 ltrs |
| Wheelbase: | 1310.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | Halogen |
| Battery Type: | Maintainance Free |
| Battery Voltage: | 12V |
| Battery Capacity: | 5 Ah |
| Horn: | Dual |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 100/80-17 - 130/70-17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Red, Black, White |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic forks |
| Suspension(Rear): | Monoshock |
| Brakes: | 276mm Disc |
| Brakes(Rear): | 220mm Disc |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment